Українцям можуть скасувати комісії по отриманим кредитам

 На думку ВСУ, вартість споживчої позики повинна входити тільки в розмір процентної ставки. Банкіри неодноразово зловживали кредитними комісіями і отримали за це покарання гривнею. Супровідні комісії по кредиту не мають нічого спільного з кредитним продуктом, тому споживачам дозволили їх не виплачувати. Таке рішення у справі №6-2071цс16 було винесено Верховним судом на підставі закону «Про споживче кредитування».

Ростислав Кравець, старший партнер компанії «Кравець і партнери»

ВСУ визнав недійсними будь-які псевдокредитні комісії, тому їх сплата не є обов’язковою. До розряду обґрунтованих кредитних комісій варто віднести відкриття рахунку для нарахування кредитної суми, однак, до таких явно не належить разовий комісійний збір під час видачі позики. Споживач не зобов’язаний сплачувати цю комісію, а якщо він це зробив, дана сума повинна бути повернута або врахована в якості внеску для погашення кредиту. Згідно з постановою суду, тільки процентна ставка повинна сприйматися як оплата по кредиту і вона повинна включати в себе майже все. Таке рішення ще раз підтверджує, що перетворення обіцяних 0% річних в 130% має піти з практики кредиторів.

Спори щодо необґрунтованих комісій найчастіше вирішуються не на користь позичальника і після того, як Верховний суд ухвалив дане рішення, ситуація повинна докорінно змінитися. Піддаватися перерахунку повинні не тільки безпосередньо тіла кредитів, але також штрафи і пені, які були нараховані раніше.

Михайло Можаєв, керуючий партнер ЮФ «Можаєв і партнери»

Рішення раніше виносилося на користь банківських організацій в 90% випадків судових суперечок. Зрозуміло, в окремих випадках судді вникають в темну суть кредитного договору і навіть вручну перераховують вартість кредиту, але подібні випадки є скоріше винятком. Найчастіше клопотання докладно не розглядаються через брак економічної освіти, в першу чергу, а також тому, що так простіше.

З одного боку, закон не діє в зворотному напрямку, але з іншого боку, правова позиція є лише тлумаченням, але не законом. Саме тому свіжу правову позицію так часто використовують в слуханнях у справах, які не вдалося вирішити навіть після декількох років. У більшості випадків актуальні кредитні суперечки стосуються позик, які споживачі отримали до 2008 року. При цьому, майже немає розглядів щодо перерахунку суми кредитів, отриманих за останні пару років.

Владислав Кравець, голова правління RwS bank

Зрозуміло, банки не змінять цінову політику і не модернізують стандартні кредитні договори тільки з-за пари програних справ. Проте, масове оспорювання угод позичальниками може, врешті-решт, привести до реакції фінансових установ, оскільки втрати стануть дійсно великими. Вартість позики з часом буде закладатися тільки в процентну ставку, без комісії, що призведе до відсутності оманливих рекламних слоганів.

Правознавці впевнені в майбутньому підвищенні активності позичальників щодо оскарження комісій. На новий висновок зможуть посилатися не тільки нові позичальники, але також споживачі з кредитами, які були відкриті кілька років тому. Зміни у фінансовій політиці банків безпосередньо залежать від ініціативи споживачів, які повинні бути зацікавлені в захисті своїх прав.

Отзывы клиентов

Взял кредит на довольно крупную сумму. Все оформили за несколько часов, прямо на месте.

Петр 17.05.2017

Нужен был кредит на неделю, выбрал условие (с правом вождения) автомобиль не оставлял. Переплата оказалась мизерной.

Евгений 04.10.2017